Przeprowadzanie wielu modyfikacji w kształcie i przeznaczeniu nieruchomości bardzo często wymaga wstąpienia na drogę formalną. Trzeba między innymi starać się o specjalne pozwolenia na budowę nowego obiektu, demontaż starego czy czasami nawet remont. Obiektem wymagającym udzielonego przez odpowiedni organ pozwolenia do niedawna był jeszcze garaż. Czy w ostatnim roku coś się zmieniło?

Co w prawie budowlanym piszczy

Zmiany prawa budowlanego szczególnie interesujące dla osób planujących budowę nowego garażu są pomyślne. Nowelizacja z 2015 roku wniosła zmianę do kwestii tyczących się wzniesienia garażu lub położenia tzw. wiaty garażowej. Choć jest korzystniej niż było, w dalszym ciągu może zajść konieczność ubiegania się o pozwolenie, zwłaszcza dla większych budynków. Prawo budowlane rozróżnia trzy obiekty istotne w zakresie wdrożonych zmian:

– mały garaż – budynek mający służyć do przechowywania pojazdów, posiadający dach i ściany, otwory okienne i drzwi dowolnie; osadzony trwale na gruncie i położony w odpowiedniej odległości od granic działki/działek sąsiadujących. Rozmiar powierzchni do 35 m kwadratowych.

– duży garaż – jak wyżej, ale rozmiar powierzchni od 35 m kwadratowych wzwyż.

– wiata – konstrukcja służąca przechowywania pojazdów, otwarta; może mieć dach i maksymalnie trzy ściany, spotyka się wiaty z samym dachem lub jedną, dwoma ścianami.

Najmniej formalności wymaga się oczywiście w przypadku ostatniego rodzaju konstrukcji. Wiatę można ustawić na działce bez żadnych zezwoleń, z tym że nie może ich być więcej niż dwie przy minimalnej powierzchni do 50 m kwadratowych na każde 1000 m kwadratowych działki. Ponieważ z uwagi na otwartą konstrukcję wiata nie jest rozumiana jako budynek, może stać blisko granic działki, jednak tylko wtedy, gdy nie ma ścian lub ma maksymalnie jedną. Wiaty zawierające dwie lub trzy ściany mogą powodować zacienienie np. gruntu i w ich przypadku trzeba już przestrzegać odpowiednich przepisów związanych z układem na obszarze nieruchomości.

Mały garaż wymaga zgłoszenia chęci budowy do maksymalnie dwóch takich garaży na każde 500 m kwadratowych. Garaż duży podlega już wszystkim dotychczasowym formalnościom i żeby postawić taki obiekt, wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę jak w przypadku dowolnego innego budynku. Garaże o tych rozmiarach są traktowane jak wszelkie inne budynki ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich położenie względem innych obiektów. Do tego warto zainteresować się treścią tzw. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tego typu dokument zawiera regulacje dotyczące wymiarów lub innych aspektów ważnych w przypadku budowy dowolnego obiektu na obszarze nieruchomości i uwzględnienie tych zapisów jest wymagane nawet w związku z elementami wyposażenia działki niepodlegającymi innym rodzajom regulacji. Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można zapoznać się w Urzędzie Miasta i Gminy właściwym dla danej miejscowości, na terenie której znajduje się rzeczona nieruchomość, warto to zrobić, by uniknąć kłopotów z prawem.

 

Kalkulator wycen indywidualnego garażu blaszanego

Skonfiguruj swój własny garaż blaszany dopasowany do własnych potrzeb. Kalkulator jest darmowy i niezobowiązujący. Jeśli interesuje Cie zamówienie, po wypełnieniu kalkulatora możesz złożyć zamówienie, które zostanie przez nas zrealizowane. 

0
0
0
0
0
Cena końcowa ( kwota brutto )  zł

    Województwo*:

    Załącz pliki