Mądry Polak przed szkodą – czyli jak skutecznie umocować blaszak do podłoża.

Poniżej kilka rad dotyczących przygotowania podłoża przed zakupem i montażem garażu blaszaka:

Często na stronach internetowych firm montujących i producentów garaży blaszanych możemy natknąć się na obrazki jak ten z lewej strony, opatrzone krótką informacją  na temat montażu blaszaka do podłoża.

Jeśli myślimy o zakupie garażu blaszanego powinniśmy zwrócić uwagę na tą  właśnie informację albowiem przygotowanie terenu jest punktem wyjścia każdej inwestycji budowlanej – nawet tak małej jak przydomowy blaszak i w dużej mierze przesądza o komforcie użytkowania oraz trwałości konstrukcji.

Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim od wymiaru – jeśli zdecydujemy się na garaż o wymiarze np 4m x 6m to aby konstrukcja mogła być solidnie podparta i przymocowana do podłoża musi ono być wymiarów co najmniej 10 cm większych z każdej strony. Tak więc w tym wypadku 4.2m x 6.2m. Taki zapas potrzebny jest aby podłoże wytrzymało nawiercenie i zamocowanie na kotwach stalowych. Najlepiej sprawdzają się tutaj sworznie pierścieniowe czyli kołki rozporowe do betonu, dostępne w większości sklepów metalowych i w marketach budowlanych. Wymiar samego kołka zależny jest od konstrukcji – wiadomo im większa powierzchnia ściany na która może działać podmuch wiatru – tym solidniejsza powinna być kotew którą używamy do mocowania garażu. Dla potrzeb naszego przykładu wystarczą takie jak te niżej:     8 x 10 lub 10 x 12 cm. Garaże u dołu od wewnątrz wykończone są kątownikiem, przez który należy nawiercić otwory w miejscach, w których garaż przylega do elementów betonowych wspierających konstrukcję. Następnie w te otwory wbijamy kotwu i dokręcamy śrubę u góry. Dla przyjętego przez nas wymiaru wystarczyć powinno 8 kotew – w każdym narożniku i pośrodku boków. 

Jeśli nasz blaszak ma stać w bardziej wietrznym miejscu możemy na dłuższy bok dorzucić po dodatkowej kotwie. To tyle o mocowaniu a teraz kilka słów o nawierzchni. Każdy z nas ma jakieś preferencje odnośnie podłoża w garażu i tutaj  nie ma konstrukcyjnie narzuconych rygorów – jedynym wymogiem jest to aby dało się zastosować mocowanie opisane powyżej. Z tego punktu widzenia odpowiednia będzie wylewka betonowa i słupy betonowe w narożnikach i pośrodku boków i podmurówka dookoła garażu i prefabrykaty betonowe. Jeśli już zdecydujemy się na prefabrykaty musimy pamiętać aby ich łączna waga gwarantowała utrzymanie garażu na miejscu – sam garaż waży ok 350 kg co najmniej tej samej wagi powinny być elementy betonowe do których go przymocujemy. Z powyższego łatwo wywnioskować można, że np popularną kostkę brukową możemy użyć jako wypełnienie lub, podjazd przed garażem ale w żadnym wypadku jako podłoże pod konstrukcję garażu gdyż elementy te są zbyt kruche i zbyt lekkie aby utrzymać nasz garaż blaszany.

Jak widać sama czynność mocowania blaszaka nie jest skomplikowana i zdecydowanie w zasięgu każdego użytkownika wiertarki :). Jednak przygotowując teren lepiej będzie się poradzić znajomego budowlańca. Istotne są tutaj temperatura – głębokość zamarzania gruntu będzie determinować głębokość na jaką musimy wpuścić słupy betonowe w ziemię, lub grubość wylewki – pamiętajmy o odpowiednio wczesnym przygotowaniu – są na rynku dostępne dodatki wspomagające wiązanie betonu na mrozie jednak znacznie taniej i wygodniej będzie przeprowadzić wszystkie roboty latem ;).

 

Kalkulator wycen indywidualnego garażu blaszanego

Skonfiguruj swój własny garaż blaszany dopasowany do własnych potrzeb. Kalkulator jest darmowy i niezobowiązujący. Jeśli interesuje Cie zamówienie, po wypełnieniu kalkulatora możesz złożyć zamówienie, które zostanie przez nas zrealizowane. 

0
0
0
0
0
Cena końcowa ( kwota brutto )  zł

    Województwo*:

    Załącz pliki